Газоблок Тернопіль

ВСЕ ПРО ГАЗОБЛОК

Автоклавний газобетон порівняно новий будівельний матеріал, якщо порівнювати його з деревом, природним каменем або цеглою. Він почав активно застосовуватися в будівництві для влаштування стін близько 90 років тому. Однак, цього часу виявилося достатньо, щоб оцінити його властивості, як будівельного матеріалу.

Наприклад в Німеччині, близько 40% приватних будинків будуються із стінами з газобетонних блоків. За результатами голосування майже 21% читачів, більшість яких з Росії і України, теж зводять свої будинки з газобетону.

Автоклавний газобетон — це найтепліший штучний кам’яний матеріал для будівництва стін. Його застосування дозволяє будувати енергозберігаючі будинку з одношаровими стінами без додаткового утеплення.

При виробництві газобетону, газосилікату використовується мінеральна сировина: кварцовий пісок, вапно, цемент і вода. Для газоутворення в замішану масу додається порошок алюмінію. В результаті хімічної реакції виділяється газ — водень, бульбашки якого в суміші і утворюють пори. Спінена маса твердне, а водень з відкритих пір випаровується.

Затверділу масу ріжуть на блоки. Гладкість поверхні виробів і точність їх розмірів залежать від устаткування, яке застосовується для розрізання.

Блоки поміщають в автоклав з перегрітою водяною парою, де під впливом високої температури  і тиску відбувається хімічна реакція. Тепловологісна обробка в автоклаві знижує усадку блоків при висиханні і забезпечує їм необхідну міцність і морозостійкість.

Однак невірно говорити, що газобетон, газосилікат складається з піску, вапна, цементу і алюмінієвої пудри. Газобетон, газосилікат — це камінь, штучно отриманий мінерал, який не містить в собі ні цементу, ні піску, ні вапна, ні алюмінієвої пудри. Всі вихідні компоненти при автоклавній обробці вступають в реакцію один з одним. Тому на виході з виробництва ми бачимо красивий білий камінь, а не брудно-сірий продукт цементу, яким є звичайний пінобетон.

Залежно від співвідношення вихідних компонентів, готовий матеріал називають автоклавним газобетоном або газосилікатом.

Показники міцності, теплопровідності і деякі інші будівельні властивості виробів з газобетону залежать від щільності матеріалу.

Газобетон розрізняють:

 • ∗ конструкційний, марка по щільності D600, D700;
 • ∗ конструкційно-теплоізоляційний, марка по щільності D300, D400, D500;
 • ∗ теплоізоляційний низької щільності, марка по щільності D100, D200.

Блоки з конструкційного газобетону високої щільності D600 зазвичай використовують для будівництва двошарових стін з фасадним утепленням. Застосування досить міцного і досить теплого матеріалу для будівництва несучої частини стіни і високо ефективного утеплювача на фасаді, дозволяє зменшити загальну товщину стіни, що буває вигідно при будівництві будинку в місцевості з холодним кліматом.

Блоки з газобетону середньої щільності найчастіше застосовують для кладки одношарових стін будинків, що будуються в зонах з помірним і теплим кліматом. Стіна з такого газобетону має достатню міцність і малу теплопровідність.

Марка щільності матеріалу вказується в проекті, і її не можна змінювати на власний розсуд (особливо занижувати), так як це відіб’ється на несучій здатності стіни і її теплоізоляційних властивостях.

За точністю розмірів відповідно до вимог ГОСТ 21520-89 блоки діляться на три категорії: 1-а категорія допускає відхилення по висоті ± 1 мм, по довжині і ширині — ± 2 мм. 2-а категорія — відповідно ± 3 і ± 4 мм, .

Бічні поверхні блоків можуть бути гладкими (НЕ профільованими), кладку такими блоками ведуть із заповненням розчином горизонтальних і вертикальних швів.

Переваги, або плюси автоклавного газобетону в порівнянні з пінобетоном

При однаковій щільності автоклавний газобетон на 1-2 класу міцніше пінобетону. Тому будівельники змушені застосовувати для кладки стін більш щільний, а значить і більш холодний пінобетонний блок.

Газобетон має усадку при висиханні в 10 разів менше, ніж пінобетон. При правильно виконаній кладці і надійному фундаменті стіни з газобетонних блоків не покриваються мережею тріщин так, як це відбувається зі стінами з пінобетону.

У пінобетоні залишаються і виділяються в повітря приміщень поверхнево-активні речовини (ПАР), що входили до складу піноутворювачів при виготовленні блоків. З газобетону виділення будь-яких речовин не відбувається.

Газобетон і екологія

Вироби з газобетону не містять токсичних і органічних сполук, тому при експлуатації не виділяють шкідливих газів і інших виділень.

Іноді можна зустріти твердження, що при виготовленні в порах газобетону залишається шкідливий газ. Але газобетон має внутрішню структуру з відкритими порами, на відміну наприклад від пінопласту, в якому пори закриті. У відкритих порах газобетону не може перебувати нічого іншого, крім звичайного повітря.

Газобетон на 70-80% складається з звичайного повітря, яке укладене в порах матеріалу. Після автоклавної обробки газобетон містить всього до 20 кг хімічно пов’язаного алюмінію, який надходить в матеріал як в чистому вигляді (приблизно 400 грам на 1 м³), так і у вигляді оксиду алюмінію, що міститься в цементі. Для порівняння, 1 м³ керамічної цегли містить 200-400 кг оксидів алюмінію, які є основою глинозему і різних глин. Однак, в обох випадках переживати не варто: окислений алюміній – одна з найбільш стійких хімічних сполук, застосовується в т.ч. і при виготовленні посуду. Матеріал є неорганічним і стійким до шкідників. Терміти, гризуни і комахи не можуть селитися в суцільних стінах, побудованих з стінових газобетонних блоків. Негорючість газобетону дає можливість не враховувати настільки небезпечний фактор, як токсичні виділення при згоранні речовин. Повітряно- і паропроникність дозволяють стінам «дихати», підтримуючи природний мікроклімат в приміщенні, екологічну чистоту приміщення, відсутність живильного середовища для мікроорганізмів або паразитів, перешкоджають утворенню на стінах грибка і цвілі.

По радіоактивності газобетон відноситься до першого класу (низький рівень) з наведеними випромінюванням Аеф менше 54 Бк / кг (беккерелів / кг) маси. Серед його «сусідів» по даному показнику знаходяться дерево і гіпс.

Наведене радіактивне випромінювання Аефф важкого бетону і керамзитобетону знаходиться в межах від 54 до 120 Бк / кг, глиняної цегли — від 120 до 153 Бк / кг.

До групи матеріалів з відносно високою радіоактивністю — від 153 до 380 Бк / кг входять керамзит і керамічна плитка. Якщо ж перераховувати Аефф з маси на об’єм, то 1 м2 газобетону або дерев’яної стіни має наведену радіоактивність менше 2 000 Бк (Беккерель), а цегляної — від 10 000 до 18 000 Бк.

Газобетон – найдружелюбніший будівельний матеріал, адже він має ряд екологічних переваг, над іншими будівельними матеріалами:

 • * Будівництво будинку з блоків завдає мінімальної шкоди навколишньому середовищу. Набагато менше, ніж будівництво дерев’яного, цегельного або каркасного будинків.
 • * Щоб побудувати дерев’яний будинок площею 100 м² потрібно вирубати 0,1 га соснового лісу.
 • * Щоб побудувати такий же будинок з цегли, потрібно викопати більше 100 тонн глини і витратити десятки мегават енергії на випалення сировини.
 • * У виробництві каркасного будинку значну частку займають синтетичні полімери.
 • * Для будівництва будинку з блоків площею 100 м² достатньо 15 тонн мінеральної сировини і декілька мегават для її обробки.
 • * Будинки з автоклавного газобетону відрізняються високою довговічністю, так як цей матеріал не горить, не іржавіє, не гниє, не боїться цвілі, не взаємодіє з водою (не розчиняється і не вимивається), не схильний до дії гризунів і комах.

Газобетон і безпека

Безпека — термін, який в сучасному світі трактується дуже широко. Безпека — це захищеність від загроз і ризиків. Газобетонні стіни сприяють підвищенню захищеності.

Основна перевага газобетону полягає в тому, що цей матеріал дозволяє будувати енергозберігаючий будинок з одношаровими зовнішніми стінами — без шару ефективного утеплювача на фасаді.

Одношарова стіна — найменш схильна до ризику випадкового або свідомого пошкодження.

Одношарова стіна є запорукою відсутності прихованих дефектів:

 • * У ній неможливо погано розмістити утеплювач, оскільки утеплювачем є сам кладки матеріал;
 • * У ній неможливо погано виконати пароізоляцію, оскільки пароізоляція їй не потрібна. Стіна цілком у вас перед очима і вам не треба турбуватися про стан прихованого в її надрах пінопласту або мінеральної вати — в стіні не ховає нічого.

Пористість газобетону забезпечує стіні високу морозостійкість тому, що вода перетворюючись на лід і збільшуючись в обсязі, має місце для розширення, без загрози розриву матеріалу.

Газобетон-це 100% мінеральний матеріал — тому він не горючий і вогнестійкий. Газобетон відноситься до негорючих будівельних матеріалів і відноситься до класу НГ — не горючий матеріал.

Після пожеж в будинках, побудованих з газобетону, сам матеріал залишається неушкодженим. Конструкції з газобетонних блоків мають першу ступінь вогнестійкості (найвищу) і при пожежі не виділяють токсичні та інші шкідливі гази.

Випробування показали, що межа вогнестійкості несучих стін з блоків стінових неармованих при рівномірно розподіленому навантаженні 7,5 т / пог.м становить не менше REI 240. Це означає, що за 240 хвилин (4 години) випробувань несуча стіна при односторонньому безперервному впливі полум’я Не втратила своєї несучої здатності (R), цілісності (Е) і теплоізолюючої здатності (I).

Наведені межі вогнестійкості конструкцій з газобетону характеризують його як матеріал, з якого можна зводити протипожежні стіни і застосовувати його для захисту будівельних конструкцій від дій вогню з метою підвищення ступеня їх вогнестійкості.

Довговічність будівель з газобетону

По довговічності будівлі, зовнішні стіни якого виконані із застосуванням газобетонних блоків, не поступаються будинкам із стінами, виконаними з цегли або бетону: так, наприклад, згідно з СТО 00044807-001-06 біля будівель до 5-ти поверхів з зовнішніми стінами з дрібних газобетонних блоків автоклавного твердіння прогнозована довговічність 100 років, тривалість експлуатації до першого капітального ремонту — 55 років.

Для порівняння, тривалість ефективної експлуатації будівель, утеплених мінераловатними або полістирольними плитами, до першого капітального ремонту складає 25-35 років. В цей термін потрібна повна заміна утеплювача.

Одним з показників довговічності є морозостійкість матеріалу. В газобетоні при замерзанні вода з дрібних пір і капілярів віджимається в більші пори майже не руйнуючи структуру матеріалу. Показник морозостійкості сучасних виробів з газобетону дорівнює F35-F100. Газобетон не поступається за цим показником іншим стіновим матеріалам, наприклад, керамзитобетону.

На відміну від дерева, газобетон не знищується вогнем, не схильний до біологічного руйнування: не гниє, і не пошкоджується комахами.

Економічність стін з газобетону

Багаторічний досвід виробництва автоклавного газобетону показав, що енерговитрати на його виробництво становлять 320 кВт · год/м³, при виробництві повнотілої цегли потрібно 900 кВт · год/м³, пустотілого — 600 кВт · год/м³. Енерговитрати на виготовлення багато в чому визначають вартість матеріалів.

Газобетонні блоки мають дуже точні розміри. При акуратній кладці стіна з газобетону може бути оброблена тонкошаровою шпаклівкою, як всередині, так і зовні.

Кладка газобетонних блоків виконується на клей з товщиною шва всього 2-3 мм. Для кладки, як правило, використовуються блоки з пазо-гребеневою бічною поверхнею, що дозволяє не заповнювати вертикальні шви кладки розчином. В результаті витрата розчину знижується на 30-40%.

Кладка одношарової стіни виконується швидше, так як ведеться з великоформатних блоків і не вимагає додаткових робіт з утеплення стіни.

Порівняйте два варіанти конструкції стіни з однаковим опором теплопередачі R = 3,3 м2 · ° С/Вт.

 • * Одношарова стіна з газобетонних, газосилікатних блоків
  * Одношарова стіна з газобетонних, газосилікатних блоків з товщиною кладки 375 мм. Оздоблення усередині — гіпсова шпаклівка товщиною 2 мм.
 • * Оздоблення зовні — цементна шпаклівка товщиною 3 мм.
Стена из газобетона
Стіна з газобетону

Двошарова цегляна стіна з фасадним утепленням плитами пінополістиролу
Двошарова стіна з цегли з товщиною кладки 250 мм., З фасадним утепленням плитами пінополістиролу товщиною 150 мм. Оздоблення усередині — гіпсова штукатурка і фінішна шпаклівка загальною товщиною 15-20 мм. Зовні — цементна штукатурка по утеплювачу скріплена склосіткою, загальна товщина шару 5-7 мм.

Стена из кирпича
Стіна з цегли

Обидва, показаних на малюнку, варіанти стін будинку по теплозберігаючих властивостях відповідають вимогам СНиП для будівництва в середній смузі європейської частини України.

Однак, вартість будівництва 1 м2 одношарової стіни з газобетонних блоків приблизно в 1,6 рази менше, ніж двошарової стіни з цегли та пінопласту.

Крім того, необхідність застосування утеплювачів значно знижує довговічність і інші споживчі властивості будинку.

Газобетон так само, як і дерево, легко пиляється, фрезерується. Для його обробки не потрібно застосовувати дорогі інструменти.

Газобетон і мікроклімат

Мікроклімат у вашому будинку залежить від безлічі факторів. Великий внесок у здорову атмосферу вносить матеріал, з якого побудовані стіни.

Стіна з газобетону, має всі властивості, необхідні для забезпечення комфорту:

 • * Вона «тепла на дотик» — це досягається низькою теплопровідністю і високим опором теплопередачі.
 • * Володіє низькою повітропроникністю (непродування забезпечується цілісністю стіни і постійністю її форми).
 • * Має високу паропроникність, так званою здатністю «дихати»;
 • * Стіна  є досить теплоінерційною — щоб приміщення не розжарювалося відразу після сходу сонця і не вимерзало після заходу (як в щитових каркасних будиночках з легким утеплювачем).

Комфорт проживання в будинку з газобетону майже такий же, як в дерев’яному будинку. Висока паропроникність і хороша теплоакумулююча здатність газобетону сприяють підтримці стабільної комфортної температури і вологості в приміщеннях.

Паропроникність газобетонних стін вище, ніж у стін з цегли, керамзитобетону або шлакоблоку.

Мінуси та недоліки газобетону

Немає ідеального будівельного матеріалу. Будь-який матеріал володіє особливостями, які необхідно враховувати при його застосуванні.

Використання газобетону в стінах будівель потребує врахування таких його особливостей.

Газобетон — крихкий матеріал. На кладці стін з газобетонних блоків легко з’являються тріщини під впливом нерівномірних навантажень. Якщо фундамент будинку роблять збірним, з блоків, то газобетонні стіни обов’язково спирають на монолітний залізобетонний пояс, який влаштовують поверх блоків.

Крім того, виконують горизонтальне армування кладки, а поверх стіни, на рівні кожного поверху, як правило, влаштовують монолітний залізобетонний пояс, на який спираються плити перекриття.

Для кріплення до газобетонної стіні потрібно спеціальне кріплення. У газобетонну стіну цвяхи легко забиваються, а шурупи закручуються, але також легко і висмикуються — не тримають навантаження.

Коли газобетон боїться вологи

Газобетон — високопористий матеріал. Газобетон легко зволожується, але також легко і віддає вологу. Тому, газобетонні стіни в місцях інтенсивного і постійного зволоження вимагають захисту від попадання вологи, як зовні, так і всередині вологих приміщень. Наприклад зовні — при влаштуванні з газобетонних блоків стін підвалу або цокольній частині будівлі.

Однак, у багатьох публікаціях негативну дію вологи на стіни з газобетону сильно перебільшена.

У стінах вище нульової позначки вологопоглинання газобетону, як і будь-якого іншого матеріалу, визначається його здатністю адсорбувати вологу з навколишнього середовища. При експлуатації незахищених стін в мокру погоду вологопоглинання газобетону становить не більше 12% по масі.

Газобетон має багато відкритих пір, але капіляри в ньому нечисленні і короткі. Завдяки цій властивості, інтенсивне зволоження під час опадів відбувається досить повільно і тільки в верхньому зовнішньому шарі на глибину 2-3 см. Після зволоження, наприклад косим дощем, газобетон, на відміну від деревини або цегли, які втягують воду по капілярах, швидко висихає.

У зовнішній стіні, захищеної від вологи обробкою фасаду, встановлюється постійна рівноважна вологість.

Порівняйте. Стіна з цегли з щільністю кладки 1600 кг/м³ має  вологість близько 2% по масі. У стіні з газобетонних блоків щільністю 400 кг/м³ міститься вологи 6% за масою. Легко розрахувати, в кладці якої стіни міститься більше вологи? Ви здивуєтеся, але в 1 м³ цегляної стіни знаходиться більше кілограмів води, ніж в газобетонній такого ж обсягу.

Є чимало прикладів, коли будівлі зі стінами з газобетонних блоків експлуатуються без зовнішньої обробки десятиліттями без будь-яких пошкоджень зовні чи всередині.

Якщо стіну з газобетонних блоків надовго залишають без оздоблення фасаду, то кладку блоків обов’язково виконують з ретельним заповненням розчином всіх швів кладки, в тому числі і вертикальних. Через недбало заповнені розчином шви в будинок буде проникати вода, а також збільшиться продувність стіни.

Пил і дощова вода мають в основному кислотний характер. Тривале знаходження в слабокислому середовищі призведе до нерівномірного потемніння поверхні блоків і додасть спочатку однорідної стіні неохайний вигляд.

Стіна з газобетону посередній звукоізолятор

Звукопоглинальна здатність матеріалу залежить від щільності, пористості і модуля пружності матеріалу.

Звукоізолююча здатність конструкції залежить від щільності матеріалу, його коефіцієнта внутрішнього тертя, товщини огорожі і конструктивного рішення стіни (одношарова або шарувата конструкція), його згинальнння жорсткості, а також від звукопровідності вузлів сполучень елементів конструкції між собою.

Ступінь звукоізоляції вимірюється в децибелах (дБ). Звукоізоляційні властивості стін оцінюються індексами ізоляції повітряного шуму Rw [дБ], звукоізоляційні властивості перекриття і покриття, додатково до Rw, оцінюються індексами приведеного рівня ударного шуму Lnw [дБ].

Звукоізолююча здатність одношарової стіни з кладок матеріалів в основному визначається її масою. Чим більше вага 1 м2 стіни, тим більше енергії звукових хвиль витрачається на вібрацію матеріалу стіни, тим краще стіна гасить звук.

Газобетон, з усіх стінових матеріалів, має найменшу щільність. Отже, стіна з газобетону має найгірші показники звукоізоляції. Наприклад, індекс звукоізоляції повітряного шуму біля стіни з газобетонних блоків марки D400 товщиною 40 см. Дорівнює Rw = 55 дБ. Така ж по товщині стіна з більш щільною поризованої кераміки матиме індекс Rw вже близько 65 дБ.

Товстий шар штукатурки на стіні або утеплювач на фасаді збільшують вагу стіни, тим самим покращують показник звукоізоляції стіни з газобетону. Звукові хвилі на кордоні різних матеріалів переломлюються і розсіюються, що ще більше збільшує звукоізолюючі властивості стіни. Товстий шар традиційної штукатурки збільшує індекс звукоізоляції стіни на 2-3 дБ.

Наскрізні отвори в кладці газобетонних блоків створюють акустичні містки в стіні, за якими звук легко проникає в будинок. Необхідно ретельно на всю товщину стіни заповнювати розчином шви кладки. При кладці блоків з з’єднанням в вертикальних швах типу паз-гребінь слід акуратно примикати блоки один до одного не залишаючи зазорів.

У будинку з зовнішніми стінами з газобетону, внутрішні стіни і перегородки забезпечать кращу звукоізоляцію між приміщеннями, якщо їх кладку виконати з матеріалу з високою щільністю або зробити перегородки багатошаровими.

Газобетон поганий акумулятор тепла

Висока теплоакумулююча здатність огороджувальних конструкцій в будинку сприяє стабільності температури повітря в приміщеннях. Сонце в вікно, і стіни поглинають надлишки тепла. Холодне повітря в відчинені двері, і стіни віддають тепло.

Чим більше щільність матеріалу, з якого зроблена стіна, тим більша кількість теплової енергії необхідно для нагрівання стіни, тим більше акумулюється в стіні тепла.

Газобетон має найменшу щільність, в порівнянні з іншими матеріалами для кладки стін. Тому, здатність накопичувати тепло біля стін з газобетону невелика. Наприклад, в стіні з повнотілої цегли запаси тепла будуть приблизно в 3,5 рази більше, ніж при тих же умовах і в такий же за обсягом кладці з газобетону.

Іншою важливою теплоакумулюючою характеристикою є час охолодження конструкції Аt [ч]. Наприклад, охолодження стіни з повнотілої цегли відбувається швидше в 1,37 рази, ніж такий же по товщині стіни з газобетону.

У порівнянні з іншими стіновими матеріалами, в стіні з газобетону запаси тепла менше і віддає тепло газобетон повільніше. Маленькі запаси тепла і велика теплова інерція стін з газобетону мало сприяють зниженню коливань температури в будинку з газобетону.

За теплоакумулюючою здатністю газобетон можна порівняти з деревом. Гірше газобетону будуть тільки каркасні стіни або стіни з СИП панелей.

З метою збільшення стабільності температури в приміщеннях, в будинку з зовнішніми стінами з газобетону рекомендується внутрішні стіни і перегородки виконувати з матеріалів з великою щільністю, а також по можливості збільшувати товщину бетонної стяжки підлоги.